Urazy i bóle stawów

Każdy z nas chociaż raz w życiu miał coś skręconego, nadwyrężonego, uszkodzonego – ale czy potem była odpowiednia rehabilitacja? Powinna… gdy jej brakuje nasze stawy ulegają ciągłym, złym przeciążeniom.Typowe ostre urazy stawów to zwichnięcia i skręcenia. Dochodzi do nich w wyniku dwóch czynników działających w tym samym czasie – niewłaściwej pozycji stawu i zbyt dużego obciążenia. Torebka stawowa, więzadła, ścięgna ulegają uszkodzeniu. Pojawia się krwiak, obrzęk i ból. Staw musi się wygoić, ażeby potem prawidłowo funkcjonować. Konieczne jest początkowe unieruchomienie i nieobciążanie stawu. Potem niezbędna jest rehabilitacja.Gdy jej brakuje uszkodzone części stawu nie zregenerują się prawidłowo, a mięśnie ulegną znacznemu osłabieniu. Stawy przy dłuższym wysiłku będzie bolał, puchł, „uciekał” – będzie niestabilny. Kontuzje będą się powtarzać – za każdym razem będą gorsze i bardziej bolesne.  Podobnie jest w przypadku przeciążeniowych bóli stawów. Gdy się nie ruszamy nasze stawy są słabo odżywione i dotlenione – pojawiają się mikro stany zapalne, które w konsekwencji prowadzą do zmian zwyrodnieniowych. Zaczynają się problemy z cieśnią nadgarstka, łokciem tenisisty, „zamrożonym” barkiem. 

W Sanitas Studio mam programy rehabilitacyjne zarówno dla osób po ostrych urazach jak i z bólem przewlekłym.

  • Zaczynamy od prostych ćwiczeń mobilizujących staw. Po skręceniu/zwichnięciu wprowadzamy dodatkowo program antyobrzękowy.
  • Następnie stabilizujemy staw wzmacniając odpowiednie mięśnie poprzez ćwiczenia siłowe, trening funkcjonalny, wibrotrening etc.
  • Nie zapominamy również o odpowiednim rozciąganiu.
  • Ćwiczenia łączymy z terapią manualną, masażem i terapią punktów spustowych.